Przejdź do treści
Hala Sportowa
Przejdź do stopki

Strona w trakcie przebudowy
Za utrudnienia przepraszamy

Warsztaty survivalu i bushcraftu w Suszcu

Warsztaty survivalu i bushcraftu w Suszcu

Treść

Po raz drugi GOK Suszec i GOS Suszec zaprasza na warsztaty survivalu i bushcraftu w Suszcu.
Zaczynamy w piątek o 8.00 rano na Gwarusiu w Suszcu. Po zebraniu organizacyjnym "znikamy" w lesie i wychodzimy dopiero w niedzielę w południe.
Zajęcia będzie prowadził Przemek "Fredi" Ferfet, doświadczony instruktor survivalu.
Opiekę nad osobami nieletnimi będzie sprawował instruktor sportu i turystyki Marek Kret- GOS Suszec.
Nad całością organizacyjną będzie czuwała Agnieszka Zielonka-Mitura - GOK Suszec.

Warsztaty survivalu i bushcraftu na czym to polega?
Bushcraft to w skrócie i uproszczeniu bytowanie w lesie. Bez wielu udogodnień cywilizacyjnych, bez elektryczności, lodówki, wygodnej kanapy i pilota tv. Za to prostymi narzędziami typu krzesiwo, nóż, siekiera, lina itp. korzystamy z tego co oferuje nam las, a wbrew pozorom oferuje nam bardzo wiele.
Po wejściu do lasu, rozbijemy obóz w jednym z miejsc na cały czas trwania warsztatów. Jeżeli warunki i inne okoliczności nas nie zmuszą to prawdopodobnie obozowisko nie ulegnie zmianie.
Przebywając już w lesie będzie możliwość poznania różnych technik survivalowych. W tym tych najważniejszych do przetrwania, czyli:
- pozyskiwanie i uzdatnianie wody,
- budowa schronienia,
- rozpalenie ognia bez użycia otwartego ognia (np. zapałki),
- poszukiwanie pożywienia.
Oczywiście poszukiwanie pożywienia będzie głownie w oparciu o roślinność leśną. Nie będą prezentowane techniki łowienia zwierzyny. Będzie także terenoznawstwo oraz co warto mieć ze sobą czyli zestaw przetrwania.

Każdy z uczestników ma możliwość korzystania ze sprzętu survivalowego udostępnionego przez prowadzącego. Można także pod okiem prowadzącego proponować testowanie nieujętych w programie technik survivalowych. Prowadzący ma ogromną wiedzę i chętnie podejmie się tematów zaproponowanych podczas warsztatów przez pasjonatów survivalu.
Każdy z uczestników określa sam dla siebie poziom trudności podczas warsztatów. Schronieniem na czas obozowania może być namiot, nie zabraniamy, ale może też być: hamak, plandeka PE lub schronienie własnoręcznie zbudowane. Różnica robi się znaczna podczas deszczu lub wiatru. Można zabrać łyżkę czy widelec, a można zrobić sobie to na miejscu. Jeżeli dla kogoś rozpalenie ognia za pomocą krzesiwa to za mało, a będzie wystarczająco zdeterminowany, może próbować z łukiem ogniowym.
Można też nie uczestniczyć w zajęciach z technik survivalowych lub uczestniczyć w wybranych i po prostu przebywać sobie z nami w obozowisku odpoczywając od cywilizacji. Dopuszczamy taką formę uczestnictwa. Choć my ze swej strony będziemy zachęcać do udziału w zajęciach.

Chcesz wziąć udział? Potrzebujesz więcej informacji?
GOK Suszec - Agnieszka Zielonka-Mitura - zapisy.
GOK Suszec - Marek Kret

Kto może wziąć udział?
Każdy kto ukończył 12 lat i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w warsztatach. Osoby nieletnie przez cały czas trwania warsztatów będą pod opieką instruktora. Osoby niepełnoletnie mogą być także pod opieką rodzica, który również uczestniczy w zajęciach. Zachęcamy do tej formy udziału (ojciec-syn). Oczywiście zapraszamy zapraszamy dorosłych, zarówno pasjonatów, jak i początkujących survivalowców.

Warsztaty odbędą się za zgodą Nadleśnictwa Rybnik i w uzgodnieniu z Leśniczym.
Osoby niepełnoletnie będą podlegały zgłoszenia do kuratorium oświaty zgodnie z przepisami wypoczynku dzieci i młodzieży.

176671