Przejdź do treści
Hala Sportowa
Przejdź do stopki

Festiwal Sztuk Walk - 20.11.2004

Treść

Festiwal Sztuk Walk

20 listopad 2004

 

Gminny Zespół Oświaty i Sportu był organizatorem pierwszego w Gminie Suszec Festiwali Sztuk Walk.

Pokaz miał miejsce w sobotę 20 listopada w suszeckiej hali sportowej. Okazał się trafionym projektem,  wszystkie dodatkowe "atrakcje" takie jak zgaszone główne oświetlenie hali, odpowiednia muzyka oraz specyficzny wystrój podwyższały i tak już gorącą atmosferę całej imprezy.

Wszyscy widzowie , wśród których przeważała młoda część gminnej społeczności,mogli zobaczyć takie style walki jak: Karate Tradycyjne, Karate Kyokushin, Ju-jitsu, Iaido, Aikido, Judo oraz Kendo - są to walki z japońskim rodowodem.

 

 

 

 

Pokaz był nie tylko demonstracją rozmaitych form popularnego "bicia się", ale nade wszystko zaprezentował taktyki samoobrony (np. obronę przed atakiem z użyciem ostrego narzędzia). Oprócz tego obserwatorzy występów usłyszeli informację na temat historii, filozofii czy zasad kierujących poszczególnymi walkami. A to dzięki relacji Grzegorza Sypniewskiego, który w trakcie przeglądu ciekawie komentował to, co działo się na macie. I tak dowiedzieliśmy się, że karate tradycyjne to sztuka samoobrony wykorzystująca w skuteczny sposób ciało ludzkie, prowadząca również do poszerzenia zdolności fizycznych i umysłowych: iaido - to japońska odmiana szermierki, prowadzonej przy użyciu prawdziwego miecza z całą odmiennością akcji zaczepnych, zaś z ju-jitsu rozwinęły się inne sztuki walki.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz sztuki kendo ( z japońskiego kendo oznacza "drogę miecza"), a największy podziw wzbudził ubiór samuraja: bluza i szerokie szarawary "hahama". Oprócz tego samuraj chroniony jest przez specjalny pancerz składający się z osłon twarzy, głowy, korpusu oraz rąk. Zaś miecz - shi -nai - to cztery listwy bambusowe połączone skórzaną rękojeścią i cięciwą.

Największe wrażenie na młodych widzach wywarł popis ekipy z Jastrzębia Zdroju, która zaprezentowała karate kyokushin. W języku japońskim kyokushin oznacza moc nagiej ręki. Widzowie na własne oczy przekonali się , co to znaczy. Zawodnicy nie tylko z łatwością rozbijali drewniane płyty, ale i kije baseballowe, a nawet płonące pustaki. Nic więc dziwnego, że ten pokaz nagrodzony został największą burzą oklasków.

 

zdjęcia -----> kliknij

280414